X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal
تفریحات و سرگرمی ها و تغییرات آن:

تفریحات و سرگرمی ها و تغییرات آن:
تفریحات و سرگرمی ها و تغییرات آن تفریحات وسرگرمی ها و تغییرات آن:تفریحات و سرگرمی ها درروستای پاکده به تبع تغییرات اجتماعی و پیشرفت تکنولوژی و گسترش ارتباطات ، دگرگونیهائی داشته است، البته زلزل

تفریحات و سرگرمی ها و تغییرات آن:

تفریحات و سرگرمی ها در روستای پاکده به تبع تغییرات اجتماعی و پیشرفت تکنولوژی و گسترش ارتباطات ، دگرگونی هائی داشته است، البته زلزله سال 69 نیز با تغییر بافت روستا و جابجائی محل این روستا از ویژگیهای خاصّ روستائی و تراکم نسبی جمعیت در یک محدوده متراکم تأثیرات شگرفی داشته است.

قبل از زلزله با وجود آب فراوانی که این مایع حیات از مسیر غرب به شرق در داخل روستا همواره روان بود و جویبارها طراوت و شادابی غیر قابل احصاء به آن بخشیده بود ، وجود آب زلال و روان و آبشار زیبا و دیدنی (اَوبار) که در جوار محل زیارتگاه امامزادگان طیب و طاهر (ع) قرار داشت، این دو عامل موجب شده بودند تا مردم به برکت این دو نعمت (آب و امامزادگان) در آنجا تجمع نموده و در کنار هم از این مواهب الهی و صدای زیبای آب که صدای زندگی است  و وجود درختان سرسبز و زیبا بهره مند شوند.بهترین محل تفریح مردم در همین نقطه بوده است  (اَوبار ) ، مردم دِه در کنار هم جمع می شدند و به گفتگو می پرداختند و در زمینه زندگی و مسائل و مشکلات و کار و کشاورزی و ... صلاح و مصلحت می کردند ، اما با وقوع زلزله و قطع شدن آب و تغییر و جابجائی محل به مکان جدید ، از این مواهب برخوردار نیستند.

در گذشته شب نشینی ها در بین مردم رایج بوده است ، در زمان تولد فرزند خصوصاً فرزند پسرطی آداب و رسوم مختلف مردم به خانه هم می رفتند ، یکی از این رسوم به نام «شب پارس» و «شش شب» و ... که طی آن ساعات خوش و با نشاط را هم بزرگان و هم کودکان در کنار هم سپری می کردند . در گذشته بدلیل فقدان وسایل و تجهیزات جدید ، نوع تفریحات بیشتر سنتی بوده و با شرایط آن زمان هم نوائی داشته است.سرگرمی جوانان در دوران گذشته قَییش بازی ، پشتاش ، فوتبال ، والیبال ، کشتی محلی ، چرخ و فلک ، انگشتر بازی ، کبریت بازی  و ... و نیز سرگرمی نوجوانان و کودکان اغلب بازیهای «الک دولک» «گوردوم بازی» ، «اَلی اوت» ، «ویشتربزن» ، «لاپوبازی» ، «هوشت هوشتک» ، «قایم موشک بازی» ، «هُمّه لَلی » ، «خر پشته بازی» ، «مِرغانه بازی» ، «آغوز بازی» و ... بوده است.

البته با توجه به فشار زندگی روستائی و تنوع مشکلات و لزوم تلاش مستمر برای گذران زندگی نظر به بُعد خانوار روستائی ، کار در مزرعه و باغات همواره برای مردان و زنان روستائی که لحظه ای آرام و قرار نداشتند ، به عنوان تفریح و سرگرمی محسوب می شد.در روستای پاکده در گذشته هرگز قهوه خانه وجود نداشته ، چون با فرهنگ و اعتقادات آنان تناسب نداشته و بعنوان یکی از شاخصه های مثبت اهالی دِه می تواند باشد.

زنان و دختران در اوقات فراغت به صنایع دستی می پرداختند و زن روستایی برای لحظات بیکاری خود بافتنی یا ... در دست داشت و ترجیح می داد برای لحظه ای نیز بیکار نباشد، چون شرایط سخت حاکم بر زندگی روستائی اجازه این کار را به آنان نمی داد.

قابل ذکر است که بسیاری از تفریحات و سرگرمی های قدیم هم اینک کارکرد خود را از دست داده است و نوع تفریحات به جوامع شهری بیشتر نزدیک شده است.مردم اینک از رسانه ها (تلویزیون ، رادیو ، روزنامه ها )بیشتر استفاده می کنند و از گذشته تا حال به زیارت اماکن مذهبی و متبرکه و مسافرتها علاقه وافری داشته اند.عصر پنجشنبه ها مردم با هدف فاتحه برای اموات بر سر مزار حضور پیدا می کنند ، به زیارت امامزادگان طیب و طاهر نیز نایل می شوند.


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->
[ 1390/10/17 ] [ 10:08 قبل از ظهر ] [ pakdeh ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گذری اجمالی برتاریخچه،آداب و رسوم ،نوع تکلم و گویش مردمان پاکده
آرشيو مطالب
امکانات وب

ابتدا نيت كنيد

سپس براي شادي روح حضرت حافظ يك صلوات بفرستيد

.::.حالا كليد فال را فشار دهيد.::.

براي گرفتن فال خود اينجا را كليك كنيد
دریافت کد فال حافظ برای وبلاگ